RIFE 100 PSI Pressure Sensor Transducer 1/8" NPT 52-100PSI
RIFE Pressure Transducer Features:
  • Motorsports grade sensor
  • Ultra Fast Response Time
  • Stainless steel internal diaphragm for increased durability
  • 0-5v sensor compatibility
  • 0-100psi pressure range
  • Bodies machined in Dewitt, IA
  • All sensors Hand built in Dewitt, IA
  • Utilizes industry standard 3 pin Delphi connector
These sensors utilize a standard 3 pin Delphi connector for utilization with all popular EFI harnesses. Connectors can be found below
Flying Lead Option: Click Here
Crimp Connector Option: Click Here
This sensor is a direct replacement with no calibration or scaling adjustments to be made when replacing the following 100 psi sensors:
  • Holley 554-102
  • Autometer #2246
  • AEM 30-2130-100
  RIFE Pressure Sensor Wiring and Size Drawing
RIFE 100 PSI Pressure Sensor Transducer 1/8" NPT
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Motorsports grade sensor
  • Ultra Fast Response Time
  • 0-5v sensor compatibility
  • 0-100psi pressure range
Flying Lead Option: Click Here
  • Holley 554-102
  • Autometer #2246
  • AEM 30-2130-100
RIFE 100 PSI Pressure Sensor Transducer 1/8" NPT | Motion Raceworks